Koos enesekindlaks!

Gael Lindenfield´i raamatu „Enesekindel laps“ mõjutas ühte meie ühingu liiget nii, et ta soovis oma kogemust ka teistega jagada.

Peale mõningaid negatiivseid läbielamisi hakkas minu laps rääkima endast väga negatiivsel toonil - „ma olen nii kole, ma ei saa millegagi hakkama, keegi ei taha minu sõber olla“. Uutes ettevõtmistes ta andis kiirelt alla, kui miski ei õnnestunud koheselt, keeldus ta uuesti proovimast. Keeldus nt rattaga sõitma, suusatama, ujuma õppima.

Selline enda maha tegemine ja hirm uue proovimise ees muutus aina tihedamaks ja tegi mulle suurt muret.

Laenutasin raamatukogust Gael Lindenfield´i raamatu „Enesekindel laps“ja soovin sealt saadud tõdesid ka teiste lapsevanematega jagada.

·         Sina oled oma lapsele kõige suurem eeskuju. Seega, kui sul endal on probleeme madala enesehinnanguga, siis hakka ka enda enesekindlust tõstma!

·         Pole oluline, kes me oleme sündides, vaid see, kelleks meid julgustatakse saama ja lubatakse saada edaspidi.

·         Laps vajab armastust. Mitte selle kogust, vaid kvaliteeti. Armasta pidevalt ja tingimusteta. Ning anna sellest ka lapsele järjepidevalt teada!

·         Ära loobu iseenda unistustest, see solvab lapsi! Pea meeles, et sina oled ju eeskujuks!

·         Kodu on turvaline kindlus, kus laps peab end hästi tundma. Ta peab teadma, et ta on seal tahetud ja alati oodatud. Lase lapsel kodu kujundamisel ja muudes koduga seonduvates otsustes kaasa rääkida.

·         Perekond. Seadke ühised eesmärgid, määrake kindel kohustuste ja rollide jaotus, tehke kindlaks selged reeglid.

·         Õpeta last endast lugu pidama!

·         Eeskuju on oluline! Hoolitse enda eest ja julgusta last enda eest hoolitsema – tervislik toitumine, õigel ajal magama minemine, hammaste pesemine, jne!

·         Kui last kiidad, nimeta alati neid omadusi, mida lapse juures imetled! Konkreetse asja eest. Näiteks peale lapse esinemist: mitte lihtsalt „sa olid nii tubli“ vaid „ mulle väga meeldis sinu esinemise julgus, selge vali hää, vms.“

·         Ära solva ennast ja ära lase lapsel enese kohta halvasti öelda!

·         Luba lapsel ennast aidata, kaasa teda tegevustesse!

·         Lase tal ise kogeda!

·         Kvaliteetaeg! Sa PEAD selleks aega leidma!

·         Kaitse oma last ebaõigluse eest!

·         Julgusta oma last vaidlema! Sest vaidlused aitavad lapsel avastada, mis on neile südamelähedane.

·         Julgusta proovima uusi asju või asju, mis pole just kõige lihtsamad!

·         Kritiseerige vahetult, ausalt ja täpselt! Julgusta last oma käitumist hindama!

·         Julgusta tunnete teadvustamist, väljendamist ja hinnangu andmist!

·         Aita lapsel eesmärke seada! See annab lapsele turvatunde, kindla sihi.

·         Positiivne mõtlemine!

·         Õpeta õigusi! Näiteks: mul on õigus küsida, seda mida tahan; mul on õigus küsida abi; mul on õigus „ei“ öelda jne.

·         Kompromiss on OK, alati ei pea võitma!

·         Õpeta oma last komplimente tegema ja neid vastu võtma!

·         Laienda lapse silmaringi! Võta teda igale poole kaasa, vestle tema juuresolekul erinevate inimestega, vaadake maailma eri paikadest filme ja raamatuid, tutvusta erinevaid elukutseid, reisige, kaasa ühiskonna või maailma küsimustesse.

·         Harjuta iseseisvusega, nagu nt rahaga toimetulemine, enesekaitse, kehaline ja vaimne tervis, majapidamine, suhtlemisoskus ( ka seksi teema), rühmatöö oskused ja miks mitte ka juhtimisoskused, kuidas ühiskond toimib, õigused, kuidas leida infot ja kust abi!

·         Õpi enda viha talitsema! Kui tunned, et enam ei suuda, siis luba endale puhkust ja oska/julge teistelt abi paluda!

 

Nimekiri sai üsna pikk, kuid mitte lõplik. Edasi ja põhjalikumalt saad juba ise lugeda. Rahustuseks võin öelda raamatu autori sõnad, et Teist ei saa kunagi täiuslikku lapsevanemat, kuid Teist võib saada enesekindel lapsevanem!

Hetkel on minu lapse enesehinnang palju paremas seisus. Ta julges ratta sõitmist õppida (ja sai selle selgeks!). Enam ei ole kuulda olnud negatiivseid sõnu enda kohta. Iga hommikut püüame alustada rõõmsa hüüdega, nt täna tuleb kindlasti parim päev. Õhtul mõtleme kõige toreda peale, mis päeva jooksul meid õnnelikuks tegi ja rõõmu pakkus. Kordan talle veel tihedamalt, kui kallis ta mulle on, milles ta osav on ja kui tubli, tark, ilus ta on. Julgustan ka teisi lapsevanemaid proovima ja harjutama, mitte alla andma! Kokkuvõttes on kodus enesekindlam laps, palju rohkem naeru, uurivaid küsimusi ja tahet uusi asju proovida.

Lapsevanema suurimaks õnneks on õnnelik ja enesekindel laps!

Palju armastust ja mõistmist Teie ellu!

Ly Pani

Lapsevanem

MTÜ RuaCrew liige


Eelmine
Sotsiaalne vastutus on ettevõtja võimalus
Järgmine
Töötuba "Loov lähenemine iseendale ja oma tööle"

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: