Kuidas hoida end vaimselt tervena?

Vaimne tervis on teema, millest kaasaegses ühiskonnas räägitakse küll kui prevalentsest murepunktist, kuid mida ei võeta siiani nii tõsiselt kui teema seda reaalsuses nõuab. Seetõttu kirjutamegi seekord, kuidas hoolitseda oma vaimse tervise eest, milliseid harjumusi juurutada ja millistest lahti lasta.

1.     Ümbritse end positiivsusega

Esmapilgul lihtsakoelisena kõlav soovitus kipub mitmetele siiski keeruline olema. Meie ümbruskond – nii õhkkonda kui lähikondlasi arvesse võttes – sätestab suure osa meie endi meelelaadist ja mõtteviisidest. Kui Sa ei leia end ümbritsevatest asjadest ja inimestest lohutust ja tuge, võib Sinu südames kripeldama jääda tunne, et oled raskustega omaette. Selle tagajärjena sünnivad juba negatiivsete mõtete spiraalid ja stressikoorem mitmekordistub.

Kaugene negatiivsete maailmavaadetega inimestest, kes ei paku Sulle positiivset ja konstruktiivset tagasisidet, ning leiad peagi, et asjad pole kaugeltki nii halvas seisus, kui võisid eelnevalt arvata.


2.     Hoolitse enda eest füüsiliselt

Üritada hoolitseda oma vaimse tervise eest ilma füüsilise tervise eest hoolt kandmata on peaaegu paradoksaalne. Kord ja veel on teaduslikult tõestatud, et korralik toitumine hoiab Su meele terava ja erksana ja mõjutab Sinu üldmentaliteeti, rääkimata korraliku trenni järjel keha poolt toodetavatest endorfiinidest, mis leevendavad stressi ja parendavad unekvaliteeti.

Füüsilise heaolu olemasolu tõstab üldjuhul ka enesehinnangut, Sind veelgi positiivsemas suunas lükates. Hoolitse enda eest!

3.     Ole realistlik

Üks levinuimatest, suuresti sotsiaalmeedia ajastu põhjustatud sümptomitest on ebarealistlike ootuste all kannatamine. Me kipume ootama liiga paljut liiga kiiresti, sest näeme “ideaalset elu” konstantselt meedias kajastatuna, mis viib vältimatult oma ootustes pettumise, ületöötamise ja negatiivse vaimse olekuni. Parim vastumürk kaasaegsele rambivalgusele: sätesta endale realistlikke, teostatavaid eesmärke; juuruta endas positiivseid, Sind indiviiduaalselt arendavaid tegevusi; teadvusta enesele, et progress toimub sammhaaval – kui annad endast igapäevaselt parima, et end ükskõik, mis viisil arendada, leiad kiires korras isegi, et Sinu päevad lähevad aina helgemaks.

4.     Õpi stressiga toime tulema

Positiivne toimetulek stressiga ei tähenda selle vältimist ega mitte kogemist, vaid eelnevate punktide kollektiivset rakendust: läbi kogemuste, realistlike arusaamade ja eesmärkide, füüsilise heaolu ja tugeva tugivõrgustiku leiad, et oled ehitanud tugeva emotsionaalse ja vaimse vundamendi, mis lubab Sul stressirohkete olukordade ilmnedes olla julge, tõhus ja aktiivne.

Aktsepteerides teatud stressitaset kui loomulikku elu osa ning muutes selle negatiivsuseallikast hoopis rakenduslikuks energiaks, oled vaimse tervise osas vägagi positiivsel rajal.


Eelmine
Maailma päästmine üks noor korraga
Järgmine
Töö „probleemsetega“ vs töö põhjustega

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: