RuaCrew: 15 aastat noorte toetamisel ja inspireerimisel

2009. aasta suvel sai alguse midagi erilist. Ühel augustikuisel õhtupoolikul istusid kaks noort naist Tallinnas Kalamajas ning mõtisklesid, kuidas jätkata aasta kestnud sotsiaalprogrammi läbinud noorte toetamist, kes vajasid endiselt juhendamist ja kogukonnatunnet. Nii sündis RuaCrew – eesmärgiga pakkuda noortele kindlat tugivõrgustikku ja arenguvõimalusi.

Kust tuli nimi RuaCrew?

Õige nime leidmine ei olnud lihtne. Taheti vältida sildistamist, kuid samas luua noortega haakuv identiteet. Kuna paljud noored veetsid suure osa ajast tänavatel, tundus „crew” ehk kamp loomulik valik. Esimene sõnapool „rua” tuli ladina keelest, tähendades tänavat. Nii sündis nimi RuaCrew – kogukond, mis annab noortele suuna ja toetuse.

Kasv ja areng

Esialgu oli tegu väikese algatusega, mis pakkus noortele sotsiaalsete oskuste arendamise gruppe. Tänu toetustele sai see teenus mitmeks aastaks rahastuse nii Tallinna linnalt kui ka teistelt omavalitsustelt, näiteks Harku vallalt.

Eraldi suunana sai alguse mobiilse noorsootöö arendamine, mis käivitus KÜSK projekti toel. Selle raames arendati mobiilset noorsootööd mitmes Tallinna linnaosas, Keila linnas ning Harku ja Viimsi vallas. Tänaseks on Tallinna mobiilne noorsootöö kasvanud linna ametlikuks teenuseks, mida koordineerib Haridusamet.

Lisaks loodi vabatahtlike tugiisikute programm, mille kaudu koolitati igal aastal vabatahtlikke, et nad saaksid aidata riskikäitumisega noori – olgu selleks vaba aja sisustamine, õpiabi või emotsionaalne tugi.

Selle projekti jooksul liitus ühingu juhatusega ka kolmas liige, kes töötas samuti Tallinna Laste Turvakeskuses ning esialgu viis RuaCrew´s läbi sotsiaalsete oskuste gruppe noortele.

Elustiili seminar Linnahalli katusel

Suvekoolid ja kogukonnatunne

Alates 2010. aastast on RuaCrew korraldanud iga-aastaseid Suvekoole. Kolmeks päevaks viidi noored tavakeskkonnast eemale, et arendada nende sotsiaalseid oskusi ja tutvustada erinevaid vaba aja tegevusi, et pakkuda alternatiivi tänavatel hängimisele. See on olnud oluline samm noorte enesekindluse ja kogukonnatunde tugevdamisel.

Suvekool 2015 Prangli saarel

Tänu ja edasine suund

Aastate jooksul on RuaCrew tegevusi toetanud paljud koostööpartnerid, sponsorid, sõbrad ja vabatahtlikud. Ilma nendeta poleks see võimalik olnud. Suur tänu teile kõigile, et usute meie missiooni!

Tulevikus soovime veelgi rohkem panustada noorte arengusse, pakkuda uusi tegevusi ja laiendada meie mõjuvõimu. Kui tunned, et tahaksid meie tegemistesse panustada – olgu vabatahtlikuna, koostööpartnerina või toetajana – oled alati oodatud meiega ühendust võtma!

Peale mitmeid aastaid, kui tänased juhatuse liikmed Anna ja Annegrete on panustanud riigiteenuste arendamisse, on nad taas aktiivsed RuaCrew ridades, et ja toetada nii laste ja noortega tegelevaid asutusi kui ka organisatsioone laiemalt. Nende eesmärk on kanda edasi teadmisi, kuidas luua traumateadlikku ja kaasavat organisatsiooni, kus väärtustatakse omavahelisi suhteid ning konfliktide ennetamist ja lahendamist.

Annegrete ja Anna, RuaCrew eestvedajad

RuaCrew pakub ka taastava õiguse ja taastava praktika koolitusi ning osutab vastavaid teenuseid, et aidata organisatsioonidel luua toetav keskkond, kus ennetatakse ja lahendatakse konflikte ning toetatakse inimeste heaolu terviklikult.

Üheskoos muudame ühiskonna turvalisemaks, kaasavamaks ja kõigi heaolu toetavaks.