Taastav lähenemine ka kõige keerulisemates olukordades

Annegrete Johanson

Kas oled kunagi tundnud, et mõni olukord on nii keeruline, et sellele polegi head lahendust? Et traditsioonilised meetodid ei paku osapooltele tegelikku leevendust? Siin tulebki mängu taastav lähenemine – võimalus mis loob ruumi mõistmiseks, tervenemiseks ja lahenduste leidmiseks isegi kõige tundlikemates juhtumites.

Sageli arvatakse, et taastav lähenemine sobib vaid nö väiksemate konfliktide lahendamiseks, kuid tegelikkus on hoopis teine. Uuringud näitavad, et just keerulistes ja traumaatilistes olukordades on selle lähenemise positiivne mõju kõige suurem. Osalejad – nii kannatanud kui ka ellujääjad – tunnevad end kuulduna, mõistetuna ja jõustatuna rohkem kui tavapärastes menetlustes.

Aga muidugi ei saa seda teha kergekäeliselt – eduka jaturvalise taastava protsessi jaoks on vaja täita kindlad tingimused.

Mida on vaja, et taastav lähenemine toimiks?

🔹 Selged kriteeriumid ja eetilised raamid


Mitte iga olukord ei ole sobiv taastavaks protsessiks. Oluline on hoolikalt hinnata, kas ja kuidas saab osapooli turvaliselt kaasata ning millised on protsessi realistlikud võimalused.

🔹 Pidev täiendkoolitus ja supervisioon


Keeruliste juhtumite puhul on väga oluline, et protsessi läbiviijad oleksid hästi koolitatud ja saaksid pidevat tuge. Regulaarne supervisioon aitab tagada professionaalsuse ning vähendada läbiviija emotsionaalset koormust.

🔹 Rahvusvaheline kogemuste jagamine ja mentorlus


Töö keeruliste juhtumitega nõuab pidevat reflekteerimist ja arengut. Koostöö kogenud mentoritega ja rahvusvaheliste ekspertidega võimaldab leida uusi vaatenurki ning tagada kõrge kvaliteet.

Minu kogemus: Õppimine parimatelt

Alates 2020. aastast olen rakendanud taastavat lähenemist ka eriti keerukates olukordades. Eestis on vähe spetsialiste, kellel on selleks vajalik pädevus, ning seetõttu on hindamatu väärtusega võimalus õppida rahvusvahelistelt ekspertidelt.

Mul on olnud suur au olla osa Euroopa Taastava Õiguse Foorumi (EFRJ) tiimist ja Gender-based violence töögrupist, mida järgmise kahe aasta jooksul Norra kolleeg Catharinaga koos eest veame.

Veebruaris osalesin EFRJ talveakadeemias Belgias, kus kohtusin Kristeliga – taastava lähenemise eksperdiga, kellel on üle 25 aasta kogemust keeruliste juhtumite lahendamisel. Sellised kohtumised on hindamatu väärtusega, sest need võimaldavad reflekteerida, jagada kogemusi ja saada tagasisidet. Seekord kinnitasime ühe pooleli oleva juhtumi osas, et tehtud eeltöö on olnud põhjalik ning osapooled on hoitud.

💬 Nagu üks ellujääja aastaid pärast taastava protsessi läbimist ütles:

"See võimalus peaks olema kättesaadav kõigile, mitte ainult neile, kes oskavad seda küsida või kellele terapeut seda soovitab."

Kas see lähenemine peaks olema kättesaadavam?

Taastav lähenemine pakub võimalusi, mida sageli ei osata isegi kaaluda. Kas sinu arvates peaks see võimalus olema paremini kättesaadav? Millised on sinu kogemused keeruliste olukordade lahendamisel?


Täna osutab RuaCrew keeruliste ja tundlike juhtumite puhul samuti taastavaid lähenemisi. Kui soovid täpsemalt teada, võta ühendust.