Taastav õigus praktikas: Inspiratsiooniks noortele ja spetsialistidele

9. detsembril toimus Tallinnas i-RESTORE 2.0 projekti lõpukonverents „Taastav õigus ja lapsesõbralik lähenemine: ühine vastutus“, mis tõi kokku üle 120 laste ja noortega töötava spetsialisti haridus-, õiguskaitse- ja sotsiaalvaldkondadest. Lisaks spetsialistidele osalesid konverentsil ka noored, kes olid seotud projekti Child Advisory Board (CAB) tegevustega. Konverentsi suur huvi ilmnes juba varakult – esimeste päevade jooksul registreerus üle 130 osaleja. Kahjuks jäi hooajale omaselt mitmeid viimase hetke haigestumisi, mistõttu kõigil huvilistel ei õnnestunud osaleda.

Konverentsi eesmärgid ja tegevused

Konverentsi eesmärgiks oli tutvustada i-RESTORE 2.0 projekti tulemusi ning tõsta teadlikkust taastavast õiguse lähenemisest ja selle praktilistest võimalustest. Päeva jooksul toimusid ettekanded, paneelarutelud ja grupiarutelud, pakkudes osalejatele nii teoreetilist kui ka praktilist teadmist.

Noored CAB (Child Advisory Board) liikmed esitlesid oma panust projekti, sealhulgas loodud taastava õiguse kaardimängu, mis pälvis palju tähelepanu. Konverentsi päevakava oli mitmekesine, pakkudes nii inspireerivaid lugusid kuika aktiivseid arutelusid valdkondade spetsialistide ja noorte vahel.

Inspireerivad esinejad ja praktilised töötoad

Päeva avas Põhja-Tallinna linnaosa vanem Külli Tammur,kes rõhutas taastava mõtteviisi olulisust noortega töötamisel. Seejärel tervitas osalejaid Sotsiaalkindlustusameti tiimijuht Anneliis Feenstra. Ettekandjate hulgas olid kogenud praktikud ja projekti võtmeisikud:

Annegrete Johanson avamas taastava õiguse põhimõtteid
  • Annegrete Johanson, kes rääkis taastava õiguse põhimõtetest ja oma kogemusest konfliktivahendajana.
  • Mariama Diallo, kes tutvustas i-RESTORE 2.0 projekti tegevusi ja rahvusvahelist perspektiivi.
  • Marju-Riina Laugen ja Marttina Kallaste jagasid Saku Gümnaasiumi kogemust taastava õiguse rakendamisel koolikeskkonnas.
Marju-Riina Laugen ja Marttina Kallaste

Peale lõunat said sõna noored CAB liikmed Evert ja Kelian,kelle jagatud mõtted ja soovitused kõnetasid osalejaid sügavalt. Päeva lõpus toimunud töötoad võimaldasid osalejatel süvitsi arutleda konkreetsete valdkondade spetsialistidega hariduse, õiguskaitse ja ennetuse teemadel. Noored tutvustasid ka projekti raames loodud lauamängu.

Noortele järgnes lavale Anna Frank, kellel on pikaajaline kogemus lastemaja teenuse arendamise ja juhtimise valdkonnas. Varasemalt on ta tegelenud riskikäitumisega laste ja noorte ning nende lähivõrgustikuga. Anna ettekande pealkiri oli „Mis sul viga on“ vs „Mis juhtus“ – traumateadlik käitumine töös lastega, kus ta keskendus traumateadlikkuse olulisusele ja selle rakendamisele laste ja noortega töötamisel. Oma ettekandes põimis ta noorte jagatud mõtted ja kogemused ning tõi esile, kuidas mõistmine ja õiged küsimused aitavad toetada lapsi nende keerulistes eluolukordades.

Anna Frank tutvustab traumateadlikkust laste ja noortega töös

Konverentsi pealelõunal leidis aset inspireeriv paneelarutelu „Teekond teadlikkuse poole: taastava õiguse roll meie ühiskonnas“, kus arutleti taastava õiguse tähenduse ja rakendamise üle erinevates eluvaldkondades.

Paneelis osalesid:

  • Lea Bärenson, Politsei- ja Piirivalveameti Lääne-Harju jaoskonna juht,
  • Henrik Salum, Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor,
  • Urmas Vaino, endine saatejuht, taastava õiguse vabatahtlik ja lapsevanem.

Osalejad jagasid oma isiklikke kogemusi ja mõtteid taastava õiguse olulisusest laste ja noortega töötamisel ning kogukonna sidemete tugevdamisel. Paneelarutelu pakkus osalejatele palju uusi vaatenurki ja inspireeris hiljem mitmeid arutelusid, kus uuriti esinejate teekonda ja nende taastava õiguse rakendamise praktikaid.

Paneelarutelu "Teekond teadlikkuse poole: taastava õiguse roll meie ühiskonnas“

Pärast pausi said osalejad aktiivselt kaasa lüüa praktilistes töötubades, kus jagati kogemusi ja teadmisi erinevate valdkondade ekspertide ja noortega. Töötubade formaat oli üles ehitatud nelja „staabi“ põhimõttel:

  • Haridusasutused (Tiia Linnas, Margarita Vähejaus, Marju-Riina Laugen)
  • Õiguskaitse (Kätlin Murre, Annika Vanatoa, Liisi Lillemets-Koppen)
  • Ennetus (Terli Linnas)
  • Noortenõukogu (CAB liikmed Evert ja Kelian).

Noortenõukogu tutvustab i-RESTORE 2.0 raames mängu

Osalejad jagunesid gruppidesse ja liikusid staapide vahel. Eksperdid tutvustasid oma kogemusi taastava õiguse lähenemise rakendamisel, vastasid küsimustele ning jagasid inspireerivaid näiteid. Noortenõukogu liikmed tutvustasid i-RESTORE projekti raames loodud lauamängu, mis pälvis osalejate seas palju positiivset tähelepanu.

Taastav praktika ja ennetustöö, Terli Linnas

Noored kui kaasloojad ja abistajad

Konverentsi korraldamisel mängisid olulist rolli ka noored vabatahtlikud, kes toetasid nii tehnilist korraldust kui ka päeva praktilist sujumist. Osalemine konverentsi korraldamisel ja aruteludes andis noortele uusi teadmisi ja inspireeris neid ka tulevikus  panustama.

Vanemad noored, kes on nüüdseks täiskasvanud, jagasid omakogemusi, kuidas selline lähenemine oleks neid toetanud keerulistes olukordades – olgu selleks traumaatilised sündmused või konfliktid eakaaslastega. Nende sõnul aitaksid taastava õiguse meetodid luua toetavamat ja mõistvamat keskkonda, mis soodustab paranemist ja koostööd.

Kaks tublit vabatahtlikku Mia ja Friida

Tänud ja tulevikuvaade

Konverentsi modereeris Margarita Ingel, kes hoidis päeva dünaamilise ja kaasavana. Osalejate tagasiside oli äärmiselt positiivne, tuues esile soovi veelgi sügavamalt teemasse süüvida.

Päeva modereeris Margarita Ingel

Konverentsi korraldas MTÜ RuaCrew koostöös Sotsiaalkindlustusametiga. Üritus näitas selgelt, et taastav õigus ja traumateadlikkus on valdkonnad, millele peaks kogu organisatsioon pöörama süsteemset tähelepanu. Selline ühtne lähenemine aitab saavutada märkimisväärseid muutusi laste ja noortega töötamise praktikas.

i-RESTORE 2.0 projekti raames loodud mängud noorte kaasabil
i-RESTORE projekti käigus töötasid Rumeenia, Hollandi, Kreeka ja Eesti projektipartnerid koos noortega välja mitmeid innovatiivseid mänge. Need mängud aitavad edendada taastava õiguse põhimõtteid ja soodustavad suhtlemist, vastutustunnet ning mõistmist.

Uuri lähemalt

Suur tänu meie tublidele vabatahtlikele – Ekkele, Tessale, Miale, Friidale, Mari-Liisile ja Kristerile! Teie panus päeva sujuvasse korraldusse, tehnilisse toetamisse ja erilise õhkkonna loomisesse oli hindamatu. Teie abiga sai konverents teoks parimal võimalikul viisil! 💛

Suur aitäh fotode eest Ekke Tiivasele!